top of page

MASIVNÍ AMERICKÝ STŮL |  rok výroby cca 1920 

Cena: 39.000 Kč

cena bez DPH

Rozměry: 

152 x 78,5 x 87 cm

​Š x V x H

Tak tento stůl je naše srdcovka. Jednoho dne nám ho nabídla paní sochařka z Dejvic, a protože předání muselo proběhnout hodně narychlo, sedly jsme (Linda a Magdalena) do půjčeného Iveca, které jsme nikdy předtím ani jedna z nás neřídila a vydaly jsme se stěhovat. Tímto dnem jsme nejspíš trhly všechny rekordy v nošení těžké váhy a stěhovacích akcích typu kulový blesk. Když jsme paní sochařce povyprávěly náš covid příběh, nadchly jsme jí natolik, že obvolala pár známých a odpoledne jsme měly plné auto úžasných kusů starého nábytku. Cestou jsme mimo jiné získaly i snad  tisíci kilovou skříň, kterou jsme za pomoci  kolemjdoucích snášeli ze 3.patra z domu na Letné… Ale to už patří do jiného příběhu.

K našemu stolu… Byl ve velmi špatném stavu. Čas a úsilí, které jsme mu nakonec věnovaly jsou pro nás k nezaplacení, ale nás to bavilo.  

Renovaci jsme pojaly tak, aby stůl mohl být dominantou nějaké pěkné reprezentativní pánské pracovny. Šuplíky byly zničené od barev, do nich jsme vložily geometrickou šedobílou tapetu. Po celkovém sklížení a obnovení většiny funkčností stolu (zamykání a pojízdnost šuplíků) se ale jako největší oříšek ukázala velká plocha psací desky, kterou jsme rozhodně nechtěly odbít žádnou jednoduchou barvou.

Chtěly jsme antracitovou. Kdo někdy natíral ví, že vytvořit velkou černou plochu bez kocourů, která by notabene měla skončit někde pod oknem je téměř nemožné. A bylo. Několikrát jsme natřely, vyndaly na světlo a zase obrousily...U stolu se postupně scházeli odborníci, jako pracovníci  Domu barev, profesionální brusiči, i mistr truhlář, aby nám poradili.  A tak se nakonec povedlo. Stůl je krásný, a pokud zrovna Vy hledáte fajn kousek do Vaší pracovny, dejte nám vědět. 

Že si stůl nese svůj příběh, ale i značnou historickou hodnotu bylo zřejmé, když jsme na spodní části horního šuplíku objevili vyraženou říšskou orlici, což dokazuje, že stůl byl v době okupace součástí inventarizace. Rozhodně se distancujeme od jakýchkoliv projevů sympatií k artefaktům z této doby, nicméně i toto období je součástí naší historie. Věříme, že novým majitelem tohoto krásného masivního amerického stolu se stane někdo, kdo oceňuje historický, nikoliv ideologický význam těchto znaků.  

bottom of page